Fotbal – preliminariile Cupei Mondiale, și la Varșovia s-a făcut figurație: Polonia...

Fotbal – preliminariile Cupei Mondiale, și la Varșovia s-a făcut figurație: Polonia – România 3-1!

0 290
„De ce să demisionez? Ce e cu această întrebare, ce e în spatele ei? La București toată lumea mă roagă să rămân și îmi spune că este nevoie de mine. Atunci de ce mi se pune mereu această întrebare”. Christoph Daum.

Naționala de fotbal a României a fost învinsă de formația Poloniei cu scorul de 3-1, sâmbătă seara, pe Stadionul Narodowy din Varșovia, în Grupa E a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2018.
În urma acestui rezultat, Polonia a făcut un pas mare către turneul final din Rusia, în timp ce România este ieșită practic și din cursa pentru locul doi, fiind la zece puncte în urma liderului.
Polonia a câștigat fără emoții, impresionând mai ales prin pragmatismul său, marcând de trei ori prin arma letală Robert Lewandowski (29 — penalty, 57, 62 — penalty), după două lovituri de pedeapsă făcute cadou de fundașii noștri și o lovitură de cap dintre doi apărători români.
Bogdan Stancu (77) a marcat cu șansă, șut deviat, singurul gol al României în ultimele cinci partide (patru oficiale).

Polonia a dominat prima jumătate de oră, a avut o posesie covârșitoare, dar nu și-a creat ocazii de gol. Gazdele au primit penalty în min. 28, după un fault fără sens comis de Cristian Săpunaru asupra lui Lewandowski, care a transformat fără emoții (29).

Răzvan Marin a fost primul tricolor care a amenințat poarta poloneză, dar șutul său de la distanță (32) s-a dus peste țintă.
Gazdele au avut câteva minute de forcing, iar Tătărușanu a respins centrarea lui Piszczek, din fața lui Lewandowski (33), apoi Grosicki (36) a șutat modest, din poziție de finalizare, și Tătărușanu a reținut, după care portarul Fiorentinei a salvat golul într-o situație de unu la unu cu Lewandowski (38).

Finalul primei reprize a fost mai bun pentru România, dar fundașul stânga Latovlevici (41) a tras din careu cu dreptul, pe lângă poartă, iar Stancu (45) a expediat un șut de la 25 m, pe lângă poartă.
România a avut o oportunitate bună în debutul reprizei secunde, dar Latovlevici (49) a tras în zid.

Lewandowski a majorat avantajul Poloniei (57), cu capul, dintre Chiricheș și Săpunaru, la cornerul executat de Zielinski. Lewandowski a reușit tripla în min. 62, tot din penalty, după ce Toșca a greșit în propriul careu, iar apoi l-a faultat pe Zielinski.
Ultimul sfert de oră a aparținut echipei României, care și-a creat câteva oportunități bune, reușind să și marcheze o dată.

Stanciu a tras din careu (76), dar Szczesny a reținut, iar un minut mai târziu Bogdan Stancu l-a învins pe portarul polonez cu șut din afara careului, deviat de Michal Pazdan.

Stanciu (80) a tras pe lângă din marginea careului, apoi Hanca (87) a reluat peste poartă la centrarea lui Toșca, iar Stancu (90+2) a trimis peste poartă.

România rămâne pe locul 4 în clasament și va juca următorul meci marți, la Cluj-Napoca, amical împotriva reprezentativei statului Chile. Următorul joc în preliminarii va avea loc pe 1 septembrie, acasă, cu Armenia.

Polonia — România 3-1 (1-0)
Au marcat: Robert Lewandowski (29 — penalty, 57, 62 — penalty), respectiv Bogdan Stancu (77).
Varșovia, Stadionul Narodowy: 57.128 spectatori
Preliminariile Cupei Mondiale 2018 — Grupa E

Au evoluat echipele:
Polonia: 1. Wojciech Szczesny — 20. Lukasz Piszczek, 4. Thiago Cionek, 2. Michal Pazdan, 3. Artur Jedrzejczyk — 16. Jakub Blaszczykowski, 5. Krzysztof Maczynski (10. Grzegorz Krychowiak, 44), 8. Karol Linetty (7. Arkadiusz Milik, 72), 11. Kamil Grosicki — 19. Piotr Zielinski (14. Lukasz Teodorczyk, 81) — 9. Robert Lewandowski (căpitan). Selecționer: Adam Nawalka.
Rezerve neutilizate: 12. Lukasz Skorupski, 22. Lukasz Fabianski — 6. Igor Lewczuk, 13. Maciej Rybus, 15. Bartosz Bereszynski, 17. Slawomir Peszko, 18. Marcin Kaminski, 21. Jacek Goralski, 23. Kamil Wilczek.

România: 12. Ciprian Tătărușanu — 2. Romario Benzar, 6. Vlad Chiricheș (căpitan), 22. Cristian Săpunaru, 3. Alin Toșca, 14. Iasmin Latovlevici (10. Gheorghe Grozav, 60) — 19. Bogdan Stancu, 8. Mihai Pintilii, 18. Răzvan Marin (20. Sergiu Hanca, 79), 7. Alexandru Chipciu (23. Nicolae Stanciu, 60) — 9. Florin Andone. Selecționer: Christoph Daum.
Rezerve neutilizate: 1. Costel Pantilimon, 16. Florin Niță — 4. Florin Gardoș, 5. Dorin Rotariu, 11. Andrei Ivan, 13. Alexandru Băluță, 15. Bogdan Țîru, 17. Eric Bicfalvi, 21. Cristian Ganea.

Arbitru: Ruddy Buquet; arbitri asistenți: Frédéric Cano, Guillaume Debart; arbitru de rezervă: Nicolas Rainville (toți din Franța)
Comisar FIFA: Christian Mutschler (Elveția), observator pentru arbitri: Erol Ersoy (Turcia)
Cartonașe galbene: Săpunaru (28).