Fotbal, meci amical : FC Brașov – Chindia Târgoviște 1-1

0 282

Profitând de întreruperea campionatelor primelor două ligi de fotbal, FC Brașov și Chindia Târgoviște au susținut, sâmbătă dimineaţă, un meci amical. Meciul de pregătire a avut loc pe Stadionul Metrom şi a fost unul în care ambele formaţii şi-au testat toţi jucătorii din lor, în două reprize de câte 60 de minute. Pentru FC Braşov a deschis scorul Iulian Roşu, în minutul 24, cu un şut din lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri. Chindia a egalat în minutul 116, prin Daniel Popa, care a reluat în poartă din câțiva metri. Scor final, 1-1, un rezultat onorabil pentru echipa Brașovului.

Antrenorul Brașovului, Ilie Stan, a început partida cu : Gârniță – Burlacu, Gherghe, Sabău, Dumbravă, Leonte, Roșu, H.Popa, Iurcu, Cheleș şi Codrea.

Repriza a 2-a a început cu următoarea formulă: Lungu – Sburlea, Motroc, Vasiu, Panait, Lascu, Mihalcea, Anton, Iorga, Milos Jovicic şi Negrean.

La pauză, Ilie Stan l-a introdus şi pe atacantul croat Miloş Jovicic, aflat în pregătire la Braşov, care însă a fost schimbat după 20 de minute

,,Tot m-a mulţumit, chiar si atitudinea lor. Suntem în cantonament de patru zile, nu a fost uşor, cu câte două antrenamente pe zi. Au încercat să respecte ceea ce le-am transmis, suntem pe un drum bun. Trebuie să fim abili să ştim să gestionăm această pregătire pentru jocul de săptămâna viitoare, de la Şelimbăr”, a spus Ilie Stan

Emil Săndoi a lăudat prestaţia jucătorilor Braşovului şi a spus că a văzut câţiva jucători buni aici.

,,Braşovul a dat o replică bună. Sunt câţiva jucători interesanţi, le urez multă bafta în noul campionat.”, a declarant după meci Emil Săndoi, antrenorul Chindiei.

FC Braşov va evolua sâmbăta viitoare, de la ora 11.00, la Şelimbăr, în etapa a 6-a a Ligii a 2-a de fotbal.