Fotbal, Liga Națiunilor : România a încheiat la egalitate cu Serbia, jucând...

Fotbal, Liga Națiunilor : România a încheiat la egalitate cu Serbia, jucând o repriză în inferioritate!

0 154

România și Serbia au terminat la egalitate, scor 0-0, într-un meci contând pentru cea de-a 4-a grupă a Seriei valorice C, din Liga Națiunilor. Tricolorii au jucat, din minutul 44, în inferioritate numerică, după ce Gabi Tamaș a fost eliminat pentru joc periculos în careu. Penalty-ul dictat concomitent de olandezul Kevin Blom, a fost ratat de Dușan Tadici, care a șutat peste poartă.
Gazonul de pe Arena Națională a fost din nou o piedică în calea spectacolului fotbalistic. Ciprian Tătărușanu a caracterizat în termeni duri starea suprafeței de joc : ,,N-a fost vorba de teamă de sârbi, ci e normal să te retragi un pic atunci când joci în inferioritate contra unei echipe puternice. Gazonul a fost execrabil, probabil, cel mai prost pe care am jucat eu vreodată! De-abia stăteau fotbaliştii în picioare. Şi se mai vorbea că va fi bun şi va rezista, a fost bătaie de joc. Atât timp cât mai sunt şanse, normal că vrem locul 1, vom lupta până la final. Din păcate, şi eliminarea lui Tamaş ne-a făcut să nu putem mai mult, cred că arbitrul a fost prea drastic. A fost fault, dar a vrut să lovească mingea, nu era de roşu”, a declarat Tătărușanu după meci.