Fotbal, Liga I : Oltenii trecură pe primul loc!

0 240

Sărbătoare la Craiova…Cel puțin până duminică, Universitatea Craiova ocupă primul loc în play-off-ul Ligii 1. Oltenii au câștigat, cu destule emoții, meciul din deplasare cu Gaz Metan Mediaș, scor 2-1, în etapa a șasea din play-off-ul Ligii 1. Gazdele au condus cu 1-0, Roberto Romeo înscriind în minutul 22, cu un șut plasat din careu. Valentin Mihăilă a egalat în minutul 39, după pasa excelentă în adâncime a lui Cosic. Craiova a trecut în avantaj în minutul 54, după reușita lui Alexandru Cicâldău. Mijlocașul a profitat de o minge deviată de apărarea medieșenilor. În minutul 71, Sergiu Buș, golgheterul de la Gaz Metan, a fost eliminat, după ce i-a înjurat pe arbitri. În minutul 88, Gaz Metan Mediaș putea să egaleze în inferioritate numerică. Șutul lui Thomas Juel-Nielsen a fost respins senzațional de către portarul Pigliacelli. În minutul 90+1, pe contraatac, Valentin Mihăilă a ratat incredibil, singur cu portarul. Jucătorul în vârstă de 20 de ani a șutat mult peste poartă, dintr-o poziție excelentă.

Cu acest succes, Universitatea Craiova a devenit lideră, cu 38 de puncte, fiind urmată de CFR Cluj, 36 de puncte. Oltenii puseră astfel presiune pe ardeleni, în perspectiva cuceririi titlului național, cu atât mai mult cu cât meciul direct, care ar putea fi decisiv, se va disputa în Bănie.