Fotbal, Liga a treia : SR Braşov, eşec pe propriul teren

0 186

După euforia totală din Cupa României, divizionara din Liga a treia, SR Brașov, a fost readusă pe pământ, în meciul susținut acasă, în etapa a doua a seriei a 5-a, din Liga a 3-a de fotbal, SR Braşov a fost învinsă, pe Stadionul Tineretului, scor 1-2, de FC Hermannstadt 2.  Sibienii au deschis scorul în minutul 26 :Dobrean a faultat în careu, iar lovitura de la 11 metri a fost transformată de Buzan. În minutul 47, oaspeții puteau face 2-0, dar Căucă a intervenit senzațional la şutul lui Iaru, fază la care gazdele au cerut ofsaid. Stegarii au avut şansa egalării în minutul 86, dar Iordache a reluat peste poartă, din cădere. Două minute mai târziu, Cenk a trimis pe lângă poartă, cu capul. Finalul a fost palpitant și imprevizibil…SR Brașov a egalat în minutul 92, prin Godri, care a reluat cu capul în plasă, din corner. La ultima fază a meciului, oaspeții au obținut însă victoria. Scăpat pe contraatac, acelaşi Buzan nu a putut fi oprit de fundaşii braşoveni şi l-a invins pe Căucă cu un şut plasat. La finalul duelului, antrenorul celor de la SR Braşiv, Tiberiu Ghioane, a declarat: ,,Nu meritam mai mult, chiar dacă am egalat după minutul 90. Am fi luat un punct, dar nu-l meritam, am jucat foarte slab, era un punct mincinos şi poate ne făcea mai rău. Aşa a venit prima înfrângere, trebuie să revenim cu picioarele pe pământ. Dacă puteam, la pauză, trebuia să-i schimb pe toţi. Am intrat foarte rău în joc. Repriza a doua la fel, rezervele foarte puţin ne-au ajutat. Pe o greşeală copilărească am primit golul doi, la fel cum l-am primit pe primul, din penalty, pe contraatac

Următorul meci pentru SR Braşov va fi în turul 4 al Cupei României, miercuri, de la 16.30, pe Stadionul Tineretului, împotriva formației de liga a doua, FK Csikszereda Miercurea Ciuc.