FCSB – CFR Cluj 1-1 și lupta pentru titlu rămâne vie!

0 232

Pe Național Arena, FCSB și CFR Cluj au jucat un meci care pe care în economia Ligii I de fotbal, în care punctele puse în joc au fost esențiale. Toată lumea a aşteptat ,,finala campionatului”, a;a cum a fost numit acest meci, jocul care trebuia să stabilească cine e cea mai bună echipă din România. Toate aşteptările au fost în zadar însă. Nu a fost spectacol şi nici faze de poartă în prima repriză. Un joc prudent, multe faulturi şi fotbal foarte puţin…Noroc cu repriza a doua care a mai animat jocul. Budescu a fost primul care a colorat atmosfera, cu o lovitură liberă care s-a dus însă în zid (min.61), după care Dan Petrescu l-a introdus pe Mailat, acesta a întors pentru Djokovic şi un gol venit parcă din alt meci, din al campionat, cu un șut splendid (min.76). Mai era un sfert de oră şi CFR devenea lider şi favorită la câştigarea campionatului. Dică blestema în gând faptul că a ales să joace defensiv şi în disperare l-a trimis pe Planic în atac. Kovacs n-a dat penalty la un henţ în careul clujenilor, dar Planic avea să-l salveze încă o dată pe Dică. Tot fundaşul central şi tot în prelungiri, ca în meciul de la Cluj. De data aceasta, sârbul n-a mai oferit pasa de gol ci chiar golul izbăvirii steliştilor (90+1). Banca de rezerve a lui Dică a explodat, galeria la fel şi titlul se vedea din nou de pe Arena Naţională. Dan Petrescu a rămas un car de nervi. A fost egalat a 4-a oară de FCSB în acest sezon şi rămâne cu 30 la sută şanse la titlu, conform propriilor declaraţii de dinaintea jocului. Patru rezultate de 1-1 între FCSB şi CFR, care a fost o “finală de campionat” fără învingător, dar care lasă impresia că Dică scapă cel mai bine. FCSB mai are nevoie de 7 puncte în 3 meciuri pentru a lua titlul. Lucru la îndemâna echipei bucureștene…