FC Brasov invinsa de Astra Giurgiu

0 243
FC Brasov grupare pregatita de tehnicianul Adrian Szabo, a pierdut fara drept de apel cu scorul de 3-0 (2-0), partida disputata in deplasare in compania formatiei Astra Giurgiu, intr-un meci contand pentru etapa a-XXII-a a Ligii I.
Brasovenii s-au facut de ras in fata giurgiuvenilor care au facut tot ce au vrut pe teren si numai ironia sortii a facut ca scorul sa nu capete proportii.
Elevii pregatiti de Adi Szabo au incercat ceva insa din pacate nu le-a iesit decat un singur lucru bine, acela sa scoata de trei ori mingea din poarta.
Scorul a fost deschis inca din minutul 20 al primei reprize dupa o faza fixa obtinuta de Budescu la faultul lui Paun. Tot Budescu a executat lovitura libera de la 20 de metri si a trimis excelent in poarta, fara ca Marinescu sa aiba timp sa vada mingea si sa intervina.
Golul doi a venit in minutul 40 atunci cand Morais a centrat perfect din lovitura libera de pe partea stanga, japonezul Seto a aparut la finalizare si a reluat cu capul din marginea careului mic pentru 2-0, acesta fiind scorul la pauza.
Al treilea gol a fost marcat de vedeta Fatai (min. 61), dar Astra a avut si un penalty, ratat insa. După meci, antrenorul gazdelor, Valentin Sinescu, si-a laudat elevii, spunand ca au stiut sa joace in fata unei echipe, care se apara aglomerat…
Astra: Lung – Matel, V. Gaman, Ben Youssef, Junior Morais – Takayuki, Yahaya – Tembo (De Amorim ’73), Budescu, Distefano (Bărboianu ’85) – Fatai (Bukari ’76). Antrenor: Valentin Sinescu
FC Brasov: A. Marinescu – Velayos, Oltean, R. Machado, Cr.Ionescu – S. Moraru, Mateiu, Tatar, G. Paun (Dias min. 50) – Buga (Guclu min. 87), Batin (Enceanu min. 62). Antrenor: Adrian Szabo
Cartonase galbene: Velayos min. 36, Oltean min. 53
Arbitri: Catalin Popa (central) – Vasile Marinescu, Gabriel Stroe (asistenti) – Sorin Antonie (rezerva)