Egalitatea în drepturi : FC Braşov – Sepsi Sf. Gheorghe 1-1

0 355

Multă propagandă înaintea meciului FC Braşov – Sepsi Sf. Gheorghe, din prima etapă a returului ligii secunde de fotbal…Două echipe vecine geografic şi în clasament, aveau de jucat un meci important, chiar şi cu zăpadă pe teren, un duel cu implicaţii în ierarhia ligii a doua dar şi o tradiţională confruntare româno – maghiară în tribune! Pe parcursul partidei, au fost momente de provocare, de ambele părţi, însă meciul era mai presus de orice. FC Braşov a început mai bine partida şi a deschis relativ repede scorul, prin fundaşul Poverlovici, care a expediat balonul în plasă, după un corner (1-0, min. 13). Apoi, pe tot parcursul reprizei, ,,stegarii” au dominat şi-au creat câteva ocazii, dar…atat! După pauză, rolurile s-au inversat, FC Braşov a făcut pasul în spate (deşi antrenorul Ţălnar spunea că elevii săi au fost ţinuţi în propria jumătate de teren de…vânt!) şi Sepsi atât a aşteptat. Oaspeţii au avut mai multe situaţii favorabile, faţă de niciuna a gazdelor(!), iar în minutul 82 a fost detonată ,,bomba” pe teren : după o centrare de pe partea dreaptă, mingea ajunge la Thiaw, care a şutat puternic, de la câţiva metri, sub transversală (1-1).
După egalare, Sepsi a avut bune ocazii de a înclina balanţa în favoarea ei, iar la una dintre faze, portarul Braşovului, Fl. Iacob a salvat un gol ca şi făcut! Cert este că după ce a primit gol, FC Braşov nu a reuşit să iasă mai deloc din propria jumătate de teren…Şi pentru ca mult trâmbiţata egalitate în drepturi să fie menţinută, meciul s-a încheiat 1-1! Mai mult, după partidă, prin imprejurimile stadionului, a fost o palidă încăierare între galeriile înfierbântate, dat totul a fost stopat din faşă…A fost prima ratare a victoriei de către FC Braşov, în actualul campionat, pe teren propriu
FC Brașov: Fl. Iacob – Băjan, Leca, Poverlovici, Stan – Manole (Răsdan), I. Popa (Vl. Munteanu), P. Pacob, Goge – Grigorie – Istrati (Sburlea).
FC Braşov are acum 38 de puncte (dar putea să aibă 40) şi va juca etapa viitoare, a doua a returului şi ultima a sezonului, cu lidera, Juventus Bucureşti, pe terenul acesteia!