După 48 de ani, România nu a luat nicio medalie la europenele...

După 48 de ani, România nu a luat nicio medalie la europenele de gimnastică!

0 125

La Szczecin, în Polonia, s-au desfășurat Campionatele Europene de gimnastică, iar delegația României s-a întors acasă fără nicio medalie.

Ultima oară când România nu a reușit să câștige vreo medalie la Campionatele Europene se întâmplase la ediția din 1971, găzduită de Uniunea Sovietică. Au trecut 48 de ani de atunci, perioadă în care gimnastele noastre au scris istorie în acest sport.

Denisa Golgotă era singura noastră speranță la obținerea unei medalii. Chiar dacă a fost prezentă la patru dintre cele cinci finale, sportiva în vârstă de numai 17 ani nu a reușit să urce pe podium în acest an. A terminat pe locul 17 la individual compus, la sărituri s-a clasat pe locul 6, la bârnă a ocupat locul 5, iar la sol s-a clasat pe locul 4, fiind la un pas de a lua medalia de bronz.

„E clar că sunt dezamăgit de evoluţia din ultima zi a finalelor, sunt dezamăgit că am ratat două lovituri de la 11 metri, dar se mai întâmplă în sport. Eu o felicit pe Denisa pentru că într-un timp foarte scurt a reuşit să se prezinte mai mult decât onorabil la acest campionat european, nu ştiu câtă lume ştia că pe 1 martie ea risca foarte mult să nu participe la europene pentru că o problemă de sănătate a oprit-o din pregătire şi toată pregătirea care a urmat până în europene s-a făcut la limita riscului de a nu se agrava acea problemă de sănătate, este o problemă de creştere la nivelul apofizei tibiale”, a declarat coordonatorul lotului feminin, Nicolae Forminte. Alte naţionale au investit 40 de ani ca să se întoarcă acum cu o medalie, am venit 40 de ani cu medalii şi n-am investit nimic”, a  spus antrenorul lotului nostrum, Nicolae Forminte.