Două din trei : FCSB şi CFR sunt în play-off-ul pentru Europa...

Două din trei : FCSB şi CFR sunt în play-off-ul pentru Europa League, Craiova a fost eliminată!

0 122

FCSB s-a calificat norocos în play-off-ul Europa League, după ce a trecut, dramatic, acasă, de Split. Eroul partidei a fost Gnohere, care a marcat golul calificării în minutele de prelungire! Centrare perfectă de pe partea dreaptă, portarul Posavec era depăşit, iar Gnohere reia cu capul în poarta goală. Fluier final şi calificare, iar Dică a zâmbit, cu toate că, în urmă cu cinci minute era monument împietrit! Scor final, 2-1 pentru FCSB, după ce în manşa tur, nu se înscrisese…
Cea mai uşoară misiune a avut-o CFR Cluj. La al treilea mandat pe banca CFR-ului, portughezul Toni Conceicao a reuşit să califice echipa în playofful Europa League. Ardelenii au trecut de Alashkert (Armenia), 2-0 în tur / 5-0 în retur. „Mă bucur că ne-am realizat obiectivul de a ajunge în play-off. Am fost echipa mai puternică. De când am venit mi-am dorit ca echipa să joace fotbal, aşa cum vor şi suporterii. Mai avem multe de îmbunătăţit, drumul e lung, încă nu jucăm aşa cum îmi doresc, dar echipa are potenţial să joace foarte bine”, a spus Conceicao
În schimb, U Craiova a fost eliminată de puternica Leipzig, după 1-3 în Germania şi 1-1, joi, la Craiova.