Dinamo invinge si asteapta returul

0 238

Echipa Dinamo Bucuresti pregatita de tehnicianul Ioan Andone, a reusit sa castige joi seara, cu scorul de 3-1 (2-0) partida disputata in fata croatilor de la Hajduk Split.
A fost o victorie muncita si pe deplin meritata contand pentru prima mansa a turului trei preliminar al Ligii Europa.
Andrei Cristea a deschis scorul din lovitura de la 11 metri in minutul 5, pentru ca argentinianul Garat sa majoreze avantajul echipei lui Ioan Andone in minutul 40.
Croatii au revenit in joc prin reusita lui Tomasov din minutul 64, dar avantul oaspetilor a fost taiat dupa doar sase minute de golul spectaculos marcat de Kone.
Cu zece minute inaintea finalului croatii au trecut pe langa golul doi, acelasi Tomasov nereusind sa gaseasca spatiul portii din interiorul careului, dupa ce intr-o prima faza mingea centrata de Strnic a lovit bara cazand in mijlocul careului dinamovist.
Meciul retur se va disputa saptamana viitoare in Croatia.