Dinamo in optimile Cupei Romaniei

0 216

Dinamo Bucuresti echipa pregatita de tehnicianul Walter Zenga, s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Romaniei dupa ce a invins echipa de liga secunda, Progresul Bucuresti, cu scorul de 2-0 (1-0).

Golurile „cainilor” au fost marcate de Florin Bratu si Hristu Chiacu.
Dinamo a reusit sa deschida scorul prin Florin Bratu in minutul 33 dintr-un penalty semnalizat de tusierul Adrian Vidan, dupa un fault facut la Chiacu. Pe finalul primei parti, Dinamo a mai inscris o data tot prin Bratu, insa golul a fost anulat pentru o pozitie de offside.
In minutul 71, Progresul a reusit sa obtina un penalty dupa un fault facut de Lucian Goian la Alin Savu, insa Ilin a ratat si scorul a ramas in continuare 0-1.
Cu sase minute inainte de final, Dinamo a marit avantajul de pe tabela dintr-o faza fixa. Catalin Munteanu a centrat din corner, iar Chiacu a reluat din prima cu capul in dreapta lui Cristi Munteanu, 0-2. Repriza secunda s-a prelungit cu trei minute, insa scorul a ramas acelasi si Dinamo s-a calificat in optimile Cupei Romaniei.