CFR Cluj a preluat, din nou, șefia Ligii I de fotbal! Sepsi...

CFR Cluj a preluat, din nou, șefia Ligii I de fotbal! Sepsi a fost victimă sigură pe propriul stadion!

0 162

În etapa a 13-a a Ligii I de fotbal, pe stadionul ahiplin de la Sf. Gheorghe, Sepsi și CFR Cluj s-au duelat într-unul din cele mai interesante meciuri ale rundei. Partida a avut ritm, a fost dinamică și interesantă. Cei care au deschis scorul au fost campionii en titre, care, după o lovitură de colț, executată de Deac, au marcat, prin omniprezentul Omrani, care a catapultat balonul sub transversală, dintr-un buchet de jucători, aflați la 11 m de poarta gazdelor : 0-1 (min. 14). Sepsi a atacat apoi, dar portarul Arlauskis a avut intervenții de efect, astfel încât clujenii au intrat în pauză cu avantaj minim. Totuși, spre final, în min. 81, Florin Ștefan a reușit să aducă egalarea, profitând și de faptul că echipa campioană rămăsese în inferioritate numerică, prin eliminarea lui Males (min. 64), care avusese o intrare de K1 la Tandia…Noroc că francezul și-a revenit destul de rapid, după ce fusese pus la pământ! Meciul se îndrepta spre un rezultat de egalitate, doar că în primul minut al prelungirilor dictate de arbitrul Chivulete, Vasvari și-a ținut un adversar în propriul careu și clujenii au primit lovitură de la 11 m, transformată de același Deac ! Scor final : 2-1 pentru CFR Cluj, care câștigă meciul datorită pragmatismului de care a dat dovadă, experienței și valorii superioare a lotului. De aceea, zbaterea echipei covăsnene a fost în van, impresia generală fiind, în fiecare minut al jocului, că Sepsi nu s-ar putea impune în fața rutinatei formații din Gruia! CFR revine pe primul loc al clasamentului, cu 26 de puncte, fiind urmată de FCSB, cu 24!