Campionatul Mondial de fotbal : ,,Bomba” de la Moscova și ,,petarda” de...

Campionatul Mondial de fotbal : ,,Bomba” de la Moscova și ,,petarda” de la Rostov

0 228

A patra zi a Cupei Mondiale din Rusia, a adus o mare surpriză. Pe „Lujniki” din Moscova, Germania lui Joachim Löw a început în corzi, iar portarul Neuer a avut treabă multă, dar a fost la post la toate tentativele rivalilor din startul meciului. Până în minutul 35, când Mexicul a dat lovitura, cum altfel, decât pe contraatac. Servit de „Chicharito” Hernandez, Lozano s-a distrat cu fundașii adverși și a tras la colțul scurt, fără speranțe pentru Neuer. Imediat, Ochoa a avut o intervenție fabuloasă și a scos în transversală mingea șutată de Kroos dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri. În partea a doua, nemții s-au instalat confortabil în jumătatea adversă, însă apărarea lui Juan Carlos Osorio a fost impecabilă. Finalul meciului a marcat o surpriză de mari proporții, Germania fiind învinsă, după o serie de șapte victorii consecutive în meciurile ei de debut la Campionatull Mondial! În această partidă, a fost consemnat și un moment istoric : la 39 de ani, Rafael Marquez, introdus în minutul 74, a bifat a 5-a prezență la Campionat Mondial! El s-a alăturat unei galerii selecte, în care mai sunt prezenți Gianluigi Buffon, Antonio Carbajal şi Lothar Matthäus.

Într-o altă partidă, Serbia a învins Costa Rica, la Samara, cu 1-0, în primul meci din grupa E a Cupei Mondiale. Unicul gol al partidei a fost marcat de căpitanul Aleksandar Kolarov, în minutul 56, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 23 de metri. Singurul gol al partidei a venit în minutul 56, când Navas nu a avut ce să facă la execuția fabuloasă a lui Kolarov, din lovitură liberă, , fotbalistul de la AS Roma punând mingea lângă bară, de la 25 de metri lateral dreapta! Până la final, sârbii nu au mai forțat, în timp ce Costa Rica nu a putut emite pretenții…

Ziua de duminică s-a încheiat cu o altă surpriză, mai mică decât cea de la Moscova, la Rostov, unde s-au confruntat Brazilia și Elveția. Brazilia a deschis scorul, prin impetuosul Coutinho, în min. 20 și se părea că va câștiga lejer, mai ales că europenii nu dădeau semne că ar putea face ceva, împotriva unei echipe cu nume mari…Și totuși, Elveția a reușit imposibilul și a egalat prin Zuber, în min. 50. De aici, elvețienii au prins aripi, iar brazilienii nu s-au mai putut capacita. Chiar dacă au avut câteva ocazii spre final, brazilienii nu au reușit să încline balanța scorului în favoarea lor, iar meciul s-a încheiat nedecis…