Brașovenii Mihaela Hogaș și Mex Nedelea au devenit, din nou, campionii României...

Brașovenii Mihaela Hogaș și Mex Nedelea au devenit, din nou, campionii României la patinaj viteză

0 155

Corona Brașov s-a impus la Campionatele Naționale de patina viteză – Sprint, care s-au desfășurat la Inzell, Austria.

Mihaela Hogaș și Mex Nedelea au devenit, din nou, campionii României, iar Bianca Stănică și Robert Nechita s-au clasat pe podium cu rezultate excelente.

În proba de 500m, Mex a câștigat la limită, cu un avantaj de doar 0.02 secunde, din cauza unei dezechilibrări pe prima sută de metri. Cu toate acestea, l-a depășit pe Nițu Eduard, cel mai masiv sportiv din România. La 1000m, în schimb, victoria lui Mex a fost detașată, cucerind astfel titlul de campion național la sprint.

La feminin, Mihaela Hogas a câștigat ambele probe, devenind campioană națională la sprint. Bianca Stănică s-a clasat pe locul al doilea și a stabilit recorduri personale le ambele distanțe.

Dar poate că surpriza campionatului a fost adusă de mezinul Robert Nechita, care, deși a pierdut podiumul la 500m, a reușit să câștige bronzul la 1000m și să se situeze pe podium și în clasamentul general.

În dreptul Coronei Brașov au fost înscrise la acest campionat 6 medalii de aur, 3 de argint și două de bronz!

Bogdan Stănescu, antrenorul lotului de seniori ai Coronei a declarat: „În urma rezultatelor obținute la Campionatul Național de sprint, nu pot decât să îmi exprim o profundă mândrie și apreciere pentru echipa noastră. Este cu adevărat o onoare să văd cum sportivii noștri, Mihaela Hogas și Nedelea Cosmin au triumfat din nou, reconfirmând valoarea și determinarea lor. Bianca Stanică, noua componentă a echipei noastre, a arătat o evoluție impresionantă, având două curse excepționale și fiind foarte aproape de colega ei, Mihaela Hogaș. Și, desigur, trebuie să menționăm și performanța lui Nechita Robert, care ne-a surprins pe toți cu o prestație remarcabilă, obținând locul 3.Cu toată smerenia, pot spune că suntem cea mai bună echipă de patinaj viteză din țară. Acest titlu nu este doar un cuvânt, ci reflectă nenumărate ore de muncă, dedicare și pasiune. Ne străduim constant și depunem eforturi uriașe pentru a ne menține în această poziție de elită și avem intenția să continuăm să fim o forță dominantă în acest sport pentru mulți ani de acum încolo