Brasovencele invinse pe propriul teren

0 267
Olimpia CSU Brasov grupare pregatita de tehnicianul Daniel Calancea, a pierdut pe teren propriu cu scorul de 73-97 (20-24, 23-23, 7-26, 23-24), in fata formatiei ICIM Arad, intr-un meci contand din cadrul etapei a 25-a a Ligii nationale de baschet feminin.
Desi echipa oaspete era favorita certa in aceasta partida, aceasta s-a intrebuintat serios in prima repriza in fata unei formatii brasovene, atenta in aparare si inspirata in atac. In aceste conditii, prima repriza s-a incheiat cu doar patru puncte avans pentru ICIM Arad (cu al doilea sfert incheiat la egalitate!).
Dupa pauza mare, au fost necesare doar cateva minute ca Aradul sa se distanteze decisiv, pe fondul unor inexactitati in aparare, dar si in atac, astfel incat al treilea sfert, in care Olimpia CSU Brasov a marcat doar 7 puncte (!), a decis invingatoarea. In ultimul sfert, Olimpia CSU Brasov a tinut, din nou, aproape de galonata ei adversara, dar era prea tarziu…
La finalul partidei, antrenorul brasovean Dan Calancea a declarat ca diferenta dintre cele doua echipe a fost mare doar pe tabela de marcaj insa pe teren practic aceasta diferenta a fost insesizabila. "Diferenta este poate un pic cam dura, fata de aspectul jocului. Sunt multumit ca am reusit in primele doua sferturi sa jucam de la egal la egal cu o echipa care a castigat recent un titlu european. Lotul mult mai valoros al echipei oaspete si-a spus pana la urma cuvantul si practiv victoria este meritata. Am reusit sa marcam multe puncte, dar am si primit destule.
Speram ca in ultimele doua partide, pe care le mai avem de disputat in sezonul regulat, la Craiova si la Timisoara, sa ne aparam mult mai bine. Faza ofenisiva ma multumeste, din moment ce in ultimele partide am inscris peste 60 de puncte meci de meci, ceea ce este mult in baschetul feminin”, a afirmat tehnicianul brasovean.