Brașoveanca Ana Maria Botezatum, de la CS Dinamo, s-a clasat pe locul...

Brașoveanca Ana Maria Botezatum, de la CS Dinamo, s-a clasat pe locul 8, la Cupa României la sabie

0 276

Cupa României la sabie-feminin a fost cucerită în weekend de Sabina Martiș, de la CSA Steaua București. Martiș a trecut în ultimul act de Ilinca Pantiş – Riposta Bucureşti cu 15-11. Brașoveanca Ana Maria Botezatu, sportivă legitimată la CS Dinamo unde este antrenată de Ciprian Gălățanu, s-a clasat pe locul 8. Ana Botezatu s-a calificat direct pe tabloul de 32, unde în optimi, sportiva de la CS Dinamo a învins-o pe Delia Chircă, de la CSTA București, cu 15-12. În sferturi a fost eliminată de Andreea Lupu, de la CS Dinamo, scor 4-15 sportivă care avea să termine pe locul 3 competiția. Favorita numărul 1 a concursului, o altă brașoveancă, Bianca Pascu nu a putut participa din cauza unei accidentări. La masculin s-a impus tot un reprezentant al CSA Steaua, Alin Badea, sâmbătă, după 15-13 cu Iulian Teodosiu -CS Dinamo.