ASC Corona Brasov a ratat accederea in play-off-ul Ligii MOL

0 247
ASC Corona Brasov grupare pregatita de tehnicianul Greg Lindqvist a pierdut din pacate calificareain play-off-ul Ligii MOL la hochei pe gheata.
Brasovenii au reusit sa invinga pe teren propriu formatia Dab Docler, insa acest lucru nu a fost de ajuns, deoarece ciucanii s-au impus cu 5-2 (1-1, 3-1, 1-0) in fata aceleiasi echipe, pe patinoarul ''Vakar Lajos'' din Miercurea Ciuc, prin golurile marcate de Lubomir Hurtaj (05:59), Attila Goga (24:51), Zsolt Molnar (38:42), Ede Mihaly (39:33) si Jaroslav Kmit (45:51). Pentru oaspeti au punctat Tamas Groschl (10:00) si Richard Nagy (29:10).
Chiar daca Corona Brasov a invins luni si pe Ferencvaros-ESMTK cu scorul de (3-0, 2-3, 1-0), acest lucru iar nu a fost de ajuns pentru ca si HC Nova Zamky a castigat cu 5-1 in deplasare, la Ujpesti TE, cele doua echipe fiind la egalitate de puncte in clasamentul general. Slovacii, au insa avantajul meciurilor directe (5 victorii, fata de 3 ale brasovenilor).
Pentru brasoveni, in acest succes de palmares, au punctat Csaba Nagy (11:15, 44:13), Kevin Wehrs (16:52), Joshua Bonar (18:59), Evgheni Pisarenko (28:54), Zsombor Antal (30:02), iar pentru ''Fradi'' au inscris Gergely Geczi (27:05), Adam Zoltan Hegyi (28:24) si David Horvath (31:42).
Meciul nu a fost lipsit de incidente, Rawlik (Corona) primind 55 de minute cumulate de penalizare, Imre Janos (Corona) si Hegyi (Ferencvaros) au luat si ei cate 10 minute de eliminare.