Ardelenii raman imbatabili pentru galben-negri

0 215
Stegarii raman fara victorie in fata campioanei CFR Cluj de la revenirea formatiei din Gruia pe prima scena, chiar si dupa cel mai slab sezon din ultimii ani al formatiei lui Paszkany. Dupa o partida cu 10 goluri la Ploiesti, galben-negrii au aratat o alta fata si au incheiat fara gol meciul de pe Tineretului cu CFR Cluj. Partida a fost una echilibrata, pana spre final, cand oaspetii au ramas in inferioritate, dupa ce Maftei l-a faultat pe Buga in faza clara de gol. Clujenii au jucat ceva mai bine in prima repriza, insa ambele formatii au avut cate doua-trei sanse sa deschida scorul. Stegarii au preluat initiativa dupa pauza si nu le-au mai lasat campionilor culoare spre poarta aparata excelent de Marinescu. Nici Felgueiras nu s-a lasat mai prejos si a scos cateva mingi care i-au confirmat porecla de Super Mario, primita pe cand apara poarta echipei de sub Tampa. Cu un sfert de ora inainte de final, Buga a scapat singur spre poarta clujenilor, insa Maftei l-a faultat din spate la marginea careului si a primit cartonas rosu. Lovitura libera a fost executata puternic de Cristi Ionescu, insa Felgueiras a avut inca o interventie foarte buna si a pastrat tabela imaculata. Scor final 0-0 si FC Brasov se mentine in fata campioanei, pe locul 8. Stegarii i-au egalat din nou la puncte pe rapidisti, insa giulestenii au golaveraj superior.
In runda urmatoare, FC Brasov se va deplasa la Targu Jiu pentru partida cu Pandurii, dupa care va urma ultimul meci pe teren propriu din acest campionat, cu deja retrogradata Gloria Bistrita si apoi ultima etapa, in Bucuresti, cu Steaua.