ACS FC Braşov Steagul Renaşte, primul meci amical

0 315

Înființată acum câteva zile, ACS FC Braşov Steagul Renaşte, care ar trebui să evolueze în ediția viitoare a Ligii secunde, a jucat miercuri primul meci amical, care practic a fost prima partidă din istoria echipei. Primul adversar al noii echipe a Brașovului a fost Rapid București, o echipă de tradiție în România, primovată în Liga I. Meciul, care s-a disputat pe Stadionul Tineretului din Braşov, s-a încheiat cu victoria echipei giuleștene, cu 2-1 (2-1). Gruparea de sub Tâmpa, antrenată de Ilie Stan, care încă nu a semnat contractul de antrenor, a fost condusă încă din minutul 12, după reuşita lui Bălan. Braşovenii au egalat după doar 3 minute, prin Lascu. Giuleştenii au preluat conducerea partidei în minutul 44, după reuşita lui Sefer, la o greșeală a portarului gazdelor. Ilie Stan a schimbat toată echipa la pauză. În minutul 49, Rapidul se putea desprinde pe tabelă, dar Hlistei a ratat o lovitură de la 11 metri. Chiar dacă a pierdut, echipa Brașovului a arătat determinare și ambiție, reușind să fie mult timp egala formației de primă ligă. Rămâne totuși în suspans alcătuirea organigramei clubului de sub Tâmpa, conturarea lotului, transferurile importante și tot ce ține de pregătire și obiectivele echipei pentru viitorul sezon al ligii secunde. Și mai e doar o lună până la startul sezonului oficial…