A început finala Erste Liga la hochei : Corona Brașov – SC...

A început finala Erste Liga la hochei : Corona Brașov – SC Miercurea Ciuc 0-3

0 303

Debut al finalei Erste Liga la hochei, cu primul meci dintre Corona Brașov și SC Miercurea Ciuc, disputat pe gheața Patinoarului Olimpic Brașov. Partida a început echilibrat, cu un plus de inițiativă, în prima repriză, pentru gazde. Lipsa golului în poarta echipei din Miercurea Ciuc s-a datorat și intevențiilor remarcabile ale portarului echipei harghitene, Samankov (Belarus), dar și lipsei de inspirație a gazdelor, care nu au găsit cele mai bune soluții. Și totuși, oaspeții au marcat, cu mai puțin de trei minute până la finalul primei părți : 0-1, după prima repriză. În actul secund, echipa harghiteană a fost mai insistentă și a dominat meciul, înscriind după 5 minute de la debut : 0-2. A treia repriză a adus un nou gol în contul echipei oaspete, care a pus capăt meciului, cu toate că echipa brașoveană a avut minute bune de dominare accentuată. Scor final 0-3 și Miercurea Ciuc conduce cu 1-0 la general.

Următorul meci este programat tot la Brașov, miercuri, 31 martie. Se joacă maximum 7 meciuri, echipa învingătoare fiind aceea care ajunge prima la 4 victorii.