Victoria în care puțini mai credeau : Corona Brașov Wolves – SC...

Victoria în care puțini mai credeau : Corona Brașov Wolves – SC Miercurea Ciuc 4-3 (0-1, 0-1, 3-1, 1-0)!

0 206

Play-off-ul grăbit al Campionatului Național de hochei a început favorabil pentru Corona Brașov. ,,Lupii”au înfruntat acasă SC Miercurea Ciuc, în prima partidă a semifinalelor și au reușit o prestație de excepție în ultima repriză a partidei, după ce, până atunci, fuseseră conduși de adversari. Concret, după două reprize, în care au jucat modest, iar ciucanii au lovit cu două goluri, care le-au alimentat încrederea în victorie, ,,lupii” au revenit spectaculos și au înscris golurile care au dus la egalarea situației pe tabela de marcaj : 2-2. A urmat un gol al harghitenilor, apoi o nouă egalare a situației de către Corona, astfel că s-a intrat în prelungiri. În min. 4,59 al timpului suplimentar, Corona a reușit miracolul să înscrie și să își treacă astfel în palmares prima victorie din semifinale, care se joacă după sistemul ,,cel mai bun din cinci partide”. Pentru Corona Brașov au înscris : Tendler (min. 44,01), Borysenko (min. 45,13) și Lee (min. 54,11), în timpul regulamentar, respectiv, Borysenko (min.4,59), în prelungiri.

Următorul meci din seminfinală se va disputa tot la Brașov, luni, 8 aprilie (ora 18,30), după care seria se va muta la Miercurea Ciuc, pentru alte două partide.

În cealaltă semifinală a Campionatului Național se vor înfrunta CSM Galați și ACSH Gheorghieni