Un singur roman in careul de asi la turneul de la Brasov

0 118
Tenisul romanesc sufera la Brasov, acolo unde Adrian Ungur a ramas singurul jucator roman care a reusit sa acceada in semifinalele Challenger-ului de la poalele Tampei, turneu dotat cu premii in valoare totala de 30.000 de euro.

Adrian Ungur, al doilea favorit al concursului, a trecut fara nici un fel de probleme, in doua seturi, in sferturile de finala de chilianul Jorge Aguilar, scor 6-0, 6-1, disputa durand doar 49 de minute. Pitesteanul, aflat pe locul 110 in clasamentul mondial, il va avea adversar in semifinale pe croatul Antonio Veic, al treilea pe lista capilor de serie.

Victor Hanescu, principalul favorit, s-a oprit in sferturile de finala, dupa ce a cedat dramatic in fata sarbului Boris Pashanski, scor 7-6(5), 6-7(2), 6-7(3). Partida a fost una foarte lunga,  intinzandu-se pe durata a trei ore si 34 de minute.