Meciul dintre Corona Braşov şi HC Zalău, din ultima etapă a turului Ligii Naţionale feminine de handbal a fost o adevărată luptă, un angajament total, un meci cu de toate, spectacol, încrâncenare, suspans…Dealtfel, chiar de la început, cele două echipe s-au angrenat la o dispută fără menajamente, în care au condus ostilităţile pe rând, lucru reflectat pe tabela de marcaj : 2-1, 3-3, 3-5, 5-5, 7-7, 9-9, 9-12, 14-14, rezultat la pauză. Repriza a doua a furnizat multe întreruperi, fragmentări ale jocului, rezultat ale unor dueluri şi situaţii, peste limitele jocului normal. Au fost şi accidentări, fără urmări, din fericire, dar şi faze aplaudate şi un final incandescent…Echipa din Zalău, cravaşată de Gheorge Tadici, a fost mai activă în repriza a doua, când a condus în majoritatea timpului, chiar şi la trei goluri diferenţă : 16-19, 17-20, 19-21, 21-22. În ultimele 10 minute, s-au marcat puţine goluri, cele două echipe întrecându-se în ratări, sub presiunea mizei. În ultimul minut, la scorul 24-24, Corona a irosit atacul, iar Zalăul a pornit spre poarta adversă. Nu s-a întâmplat nimic, pentru că echipa oaspete a arătat că şi-a terminat benzina, astfel încât fluierul final le-a găsit pe jucătoare epuizate, fiecare cu regretul că echipa ei nu a înclinat decisiv balanţa scorului. Rezultat final : 24-24, scor care dezavantajează Corona Braşov, care a evoluat în faţa propriului public. De remarcat evoluţia foarte bună a jucătoarelor Constantinescu şi Puiu, de la Zalău, dar şi prestaţia discretă a unor handbaliste de la care Corona aştepta mai mult : Cartaş sau Pricopi.

Au marcat

Pentru Corona Braşov : Zamfir 7, Hotea 7, Cartaş 3, Chiper 2, Pricopi 2, Briscan 2, Bondar 1.

Pentru HC Zalău : Constantinescu 10, Puiu 5, Trif 3, Rob 2, Tamaş 2, Bardac 1, A. Mureşan 1 (din poartă în poartă!)

Au evoluat

Corona Braşov : Mârcă (Dedu, Roşca) – Chiper, Ţăcălie, Cartaş, Raţiu, Zamfir, Hotea (Pricopi, Bondar, Marcu, Briscan).

HC Zalău : Inculeţ (A. Mureşan) – Trif, Constantinescu, Pârvan, Rob, Puiu, Bardac (Tamaş, Onicaş, Klimek, Cârligeanu)

Declaraţii

Bogdan Burcea, antrenor Corona Braşov : ,,Noi am fost principalul factor determinat în acest egal. Am avut o apărare şi o poartă nesigure, de asemenea, amandouă jucătoarele care trebuiau să acopere postul de coordonator au jucat mult sub aşteptări, din punct de vedere al disciplinei şi al deciziilor. Părerea mea că fetele au fost mai mult în vacanţă, decât pe teren. Tragem linie şi vom vedea ce este de făcut,pentru a arăta mult mai bine în retur. Vom continua pregătirea şi vom susţine mai multe meciuri amicale, în perioada de întrerupere a campionatului

Gheorghe Tadici, antrenor HC Zalău : ,,Un meci aprig, de angajament. Probabil că la Corona s-a simţit efortul celor două jocuri din cupele europene. Fiind şi final de sezon, toate echipele sunt obosite. Noi, după duşul rece cu Vâlcea, ne-am dorit să ne îndreptăm oarecum impresia pe care am lăsat-o. Fetele s-au angajat, dar cum nu sunt roboţi, au mai şi greşit. Sunt mulţumit, pentru că am câştigat un punct şi cu o pregătire adecvată în perioada care urmează şi, de asemenea, prin revenirea jucătoarei Cheţa, să avem un retur bun