Tenis : Sorana Cîrstea s-a retras de la Abu Dhabi, chiar înaintea...

Tenis : Sorana Cîrstea s-a retras de la Abu Dhabi, chiar înaintea primului meci

0 237

Sorana Cîrstea (71 WTA) a declarat forfait înaintea duelului cu Karolina Pliskova (6 WTA), din primul tur al competiției WTA 500 de la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite).

Sorana s-a retras cu doar câteva ore înaintea meciului de joi, pe care trebuia să îl dispute în primul tur, contra Karolinei Pliskova, cap de serie numărul 3 la competiția care a deschis sezonul 2021 din tenis.

Potrivit Asociației Tenisului Feminin (WTA), Sorana Cîrstea nu a mai putut evolua în partida programată pe terenul central din cauză că românca în vârstă de 30 de ani a suferit o accidentare la nivelul abdomenului.

România rămâne astfel fără nicio reprezentantă în concursul dotat cu premii în valoare totală de 565.530 de dolari! Locul Soranei a fost luat de lucky loserul Despina Papamichail (Grecia, 278 WTA).

Nu este prima oară când sportiva din Târgoviște acuză dureri abdominale în timpul unui turneu. Sorana a mărturisit că a jucat cu ruptură la abdomen după ce a pierdut în turul secund la Roland Garros 2019. Cîrstea nu a vrut să riște, pentru că în luna februarie urmează Australian Open. Sorana Cîrstea se afla într-o formă excelentă, după ce a cucerit turneul ITF de la Dubai în luna decembrie! Cîrstea a avut o doleanță cu o zi înaintea retragerii de la Abu Dhabi.