Tenis : România conduce cu 2-0 Canada, în FED Cup

0 232

La Cluj se desfășoară la acest sfârșit de săptămână meciul România – Canada, din cadrul FED Cup, Grupa mondială II. După primele două partide de simplu, echipa noastră, condusă de căpitanul nejucător Florin Segărceanu, conduce cu 2-0. În primul meci, Sorana Cîrstea (38 WTA) a câştigat fără mari probleme, după nici o oră de joc, meciul cu Carol Zhao (138 WTA), scor : 6-2, 6-2! Apoi, Irina Begu (37 WTA, foto) a dublat avantajul echipei lui Florin Segărceanu, după un duel intens cu jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu (173 WTA). Begu s-a impus după trei seturi, cu 6-3, 6-7, 6-2. Jucătoarea pregătită de Atemon Apostu-Efremov a închis meciul cu break, după 158 de minute de tenis disputat. România a câştigat ambele puncte puse la bătaie în prima zi a duelului împotriva Canadei şi mai are nevoie de un singur meci câştigat, duminică, din trei partide programate, pentru a-şi asigura matematic prezenţa la barajul de accedere în Grupa Mondială I.
La meciul de la Cluj, asistă din tribune și Simona Halep, care a dorit să ia o pauză, pentru a se reface după accidentările suferite în ultimul timp.