Surpriză de proporții : Corvinul Hunedoara a eliminat CFR Cluj, din Cupa...

Surpriză de proporții : Corvinul Hunedoara a eliminat CFR Cluj, din Cupa României

0 48

Formaţia din liga secundă de fotbal, Corvinul Hunedoara, s-a calificat în semifinalele Cupei României la fotbal, pe teren propriu, după ce a eliminat surprinzător CFR Cluj, cu un scor neverosimil, 4-0. Hunedorenii au reușit una din cele mai mari suprize ale competiției din ultimii ani, înfrângerea putând pune chiar capăt mandatului lui Andrian Mutu pe banca clujenilor. Mutu a declarat după partidă că o decizie finală o va lua în cursul zilei de miercuri. Contra celor de la CFR, Corvinul a deschis scorul prin Lică, în prima repriză, după un corner. Hunedorenii s-au desprins după pauză, prin reuşitele lui  Coman, Pârvulescu și Pop. CFR Cluj a rămas în zece jucători încă din minutul 11, când mijlocaşul grec Panagiotis Tachtsidis a primit direct cartonaşul roşu pentru o lovire cu cotul. Lovitura de start a fost dată de  Mircea Lucescu, care a urmărit meciul alături de Ioan Andone. În semifinale, Corvinul o va înfrunta pe câştigătoarea dintre FCU Craiova FC şi FC Voluntari, partidă ce are loc miercuri de la ora 18.00.