Steaua a punctat în ,,dubla” cu Astra

0 414

Steaua a deschis scorul, în dubla dispută din această săptămână cu Steaua. Echipa lui Marius Şumudică (suspendat pentru acest meci), a trecut cu 2-0 de Astra, în returul semifinalei Cupei Ligii (în tur a fost 1-0, pentru Steaua) şi a devenit prima echipă calificată în finala competiţiei. Cealaltă finalistă va fi stabilită în returul Dinamo – Chiajna (0-3 în tur), care se va disputa mâine. Bawab a fost cel mai bun jucător al meciului, iordanianul reuşind să înscrie ambele goluri ale unui meci jucat între rezervele celor două cluburi. În minutul 58, Ioniţă a ratat o lovitură de la 11 metri, acordată de Haţegan după un duel între Moise şi Kharja. A fost o dispută în care jucătorii titulari au fost manajaţi, cu excepţia lui Marica, introdus în echipă încă din prima repriză. De remarcat şi faptul că Muniru a suferit o accidentare gravă (fracturi multiple de pomete), care-l va ţine departe de teren, în acest sezon. În acest fel, echipele au făcut încălzirea pentru ,,finala campionatului”, programată sâmbătă, finală în care cele două echipe vor suferi modificări semnificative, din punct de vedere al echipelor de start. În meciul retur, din semifinala Cupei Ligii, au jucat :

Astra Giurgiu: Gavrilaş – A. Stan, Scarlatache, Geraldo, R. Alves – Dandea – D. Florea, Teixeira (Răileanu ’78), Al. Ioniţă, I. Roşu (Moise ’23)- D. Niculae. Antrenor: Marius Şumudică.

Steaua: Cojocaru – Râpă, Papp, Carp, L. Filip – Muniru (Bourceanu ’13), Kharja – Enache (Popadiuc ’55), Gebhart, Bawab – Marica (Tade ’55). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.