Pe terenurile arenei Olimpia s-au disputat astăzi meciurile din turul I al turneului de tenis ,,Futurea Selgros Cup Braşov”. Andrei Apostol s-a impus în prima partidă de pe terenul central, contra lui Vladimir Filip, scor 6-4 6-4. Favoritul 8, Luca Tatomir a acces în turul doi, după victoria în faţa lui Vlad Protopopescu. Tatomir a pierdut primul set, scor 1-6, însă a revenit spectaculos, câştigând următoarele două seturi, cu 6-1 6-0. Victor Cornea l-a învins în două seturi pe jucătorul venit din calificări, Sergiu Bucur şi a obţinut calificarea în turul secund, acolo unde îl va întâlni pe Alexandru Luncanu.
Rezultatele meciurilor disputate astăzi:
Tabloul principal de simplu
Andrei Stefan APOSTOL (ROU) – Vladimir FILIP (ROU) : 6-4 6-4
Stephan HOISS (GER) – Tudor Cristian ŞULEA (ROU) : 6-4 6-3
Luca George TATOMIR (ROU) [8] -Vlad PROTOPOPESCU (ROU) :1-6 6-1 6-0
Antonio MASSARA (ITA) – Colin VAN BEEM (NED) : 6-3 3-6 7-6
Victor Vlad CORNEA (ROU) – Sergiu Ioan BUCUR (ROU) : 6-1 7-6
Mario VILELLA MARTINEZ (ESP) [1] – Gleb ALEKSEENKO (UKR) : 6-4 6-0
Mircea-Alexandru JECAN (ROU) – George BOTEZAN (ROU) : 6-2 7-5
Viktor GALOVIC (CRO) [4] – Nicolae FRUNZĂ (ROU) : 6-3 6-4
Alessandro LUISI (ITA) -Valentin VANŢĂ (ROU) : 6-2 6-1
Vadim ALEKSEENKO (UKR) [7] – Bogdan Ionuţ APOSTOL (ROU) :7-6 1-6 6-3
Petru-Alexandru LUNCANU (ROU) [3] - Vlad Andrei DUMITRU (ROU) : 6-0 6-0
Tabloul principal de dublu
Răzvan BOBLEAGĂ (ROU) / Călin MANDA (ROU) -Victor-Mugurel ANAGNASTOPOL (ROU) / Teodor-Dacian CRĂCIUN (ROU) : 4-6 6-1 10-6
Andrei COCIAŞU (ROU) / Stephan HOISS (GER) – Tudor Cristian ŞULEA (ROU) / Luca George TATOMIR (ROU) [3] :6-4 7-6 (5)
William Emanuel BIRĂU (ROU) / Sergiu Ioan BUCUR (ROU) -Sorin ŞUBĂ (ROU) / Răzvan Ioan TARAŞ (ROU) :6-3 6-2
Programul zilei de miercuri:
TERENUL CENTRAL – start ora 10,00 a.m
Teodor-Dacian CRĂCIUN (ROU) vs.Vasile ANTONESCU (ROU) [2]
Călin MANDA (ROU) vs.Victor CRIVOI (ROU) [6]
Nu înainte de ora 13,00
Andrei COCIAŞU (ROU) vs.Zeljko MILOVIC (SRB)
Nu înainte de ora 16,00
Chris ANGUELOV (BUL) / David FLEMING (CHI) vs.Petru-Alexandru LUNCANU (ROU) [2] / Lukas MUGEVICIUS (LTU)
Andrei COCIAŞU (ROU) / Stephan HOISS (GER) vs.William Emanuel BIRĂU (ROU) / Sergiu Ioan BUCUR (ROU)
TERENUL 2 – start ora 10:00 a.m
Lukas MUGEVICIUS (LTU) [5] vs.David FLEMING (CHI)
Nu înainte de ora 16,00
Andrei Ştefan APOSTOL (ROU) / Nicolae FRUNZĂ (ROU) vs.Răzvan BOBLEAGĂ (ROU) / Călin MANDA (ROU)
TERENUL 3 – start ora 10,30 a.m
Stephan FRANSEN (NED) vs. Nicolae-Răzvan LUPŞESCU (ROU)
Nu înainte de ora 16,00
Mihăiţă Daniel DAMIAN (ROU) / Alexandru Cătălin MARASIN (ROU) vs.Vasile ANTONESCU (ROU) [4] / Mircea-Alexandru JECAN (ROU)
Dorin Duşa