Simone Tempestini s-a impus în Raliul Brașovului

0 227

Echipajul Simone Tempestini / Sergiu Itu a câștigat Tess Rally Brașov powered by Pro-X, cea de-a doua etapă a Campionatului Național de Raliuri Betano 2021. La volanul unei Skoda Fabia R5, Simone Tempestini a dus un foarte frumos duel cu un pilot ajuns în premieră la Brașov, Mads Østberg, campionul mondial WRC-2, până cu două probe înainte de final. Atunci, motorul Citroen-ului C3 Rally2 pilotat de norvegian a cedat, forțându-l să abandoneze. Bogdan Marișca a avut de muncit pentru locul secund, încheind la doar 7,2 secunde în fața ocupantului ultimei poziții pe podium, Sebastian Barbu.

Din păcate, Raliul a fost marcat și de un accident urât, care a avut loc într-o probă specială de vineri. Mașina unui echipaj din Bulgaria s-a izbit de un cap de pod, în zona Făgăraș, pe drumul judeţean 104 J, iar copilotul a rămas încarcerat. A fost nevoie de intervenția echipajelor de pompieri pentru ca Yanaki Yanakiev să fie scos din mașina făcută praf. Bulgarul s-a ales însă cu ambele picioare fracturate, dintre care unul cu o fractură deschisă și a fost transportat cu elicopterul SMURD la spitalul din Tg. Mureș, unde a fost operat de urgență.

Yanaki Yanakiev a ajuns la Spitalul Judeţean Târgu Mureş, a fost stabilizat, fiind diagnosticat cu fractură la ambele picioare, dintre care una deschisă. Va intra în sala de operaţii în momentele imediat următoare„, a anunţat pe Facebook Federaţia Română de Automobilism Sportiv.

Revenit în campionat, Adrian Răspopa a încheiat Tess Rally Brașov powered by Pro-X pe a patra poziție, în fața brașoveanului Dan Gîrtofan. Acesta din urmă a început bine raliul însă a pierdut peste un minut pe a doua specială după ce levierul cutiei de viteze a cedat, cazând mult în clasament. În restul întrecerii, Gârtofan a făcut o luptă de recuperare, încheind în final pe locul 5.

Următoarea etapă a Campionatului Național de Raliuri este Raliul Bucovinei (16-17 aprilie)