Simona Halep vs Ashleigh Barty 7-5, 7-5, după un meci greu… În...

Simona Halep vs Ashleigh Barty 7-5, 7-5, după un meci greu… În semifinale, la Caja Magica, Simona Halep vs Belinda Bencic!

0 126

ACTUALIZARE ORA 21:00 Simona Halep va evolua contra jucătoarei elveţiene Belinda Bencic, locul 18 WTA, vineri, de la ora 15:30, în semifinale la Madrid Open, informează News.ro.
Naomi Osaka a condus cu 5-3 în setul decisiv al partidei cu Belinda Bencic (Elveția, 18 WTA), însă nu a reușit să închidă partida. Mai mult decât atât, nipona a cedat următoarele patru game-uri și a fost eliminată în sferturile de la Madrid (6-3, 2-6, 5-7).
Meciul este al doilea de pe arena Manolo Santana, fiind precedat de întâlnirea dintre Novak Djokovic şi Marin Cilic.
Halep şi Bencic s-au întâlnit de trei ori, iar sportiva din Elveţia conduce cu scorul de 2-1. În cel mai recent meci, Bencic a învins-o pe Halep, scor 4-6, 6-4, 6-2, în sferturi la Dubai, în februarie.
Dacă va câștiga turneul din capitala Spaniei, Halep va fi numărul unu mondial începând cu săptămâna viitoare.

* * *

Jucătoarea noastră, numărul trei mondial, s-a calificat, joi, în semifinalele turneului de la Madrid (WTA), dotat cu premii totale în valoare de 7.021.128 dolari, după ce a întrecut-o pe australianca Ashleigh Barty cu 7-5, 7-5.
Halep a avut nevoie de o oră şi 32 de minute pentru a trece de numărul nouă mondial. Barty (23 ani) venea după 11 victorii consecutive în circuit, fiind câştigătoarea titlului la Miami, şi avea un bilanţ total în acest an de 23 de victorii şi 3 înfrângeri.
Simona Halep a fost condusă în primul set de Barty cu 1-0 şi 2-1, dar a preluat controlul jocului după un break reuşit la 2-2. Românca a condus cu 4-2 şi 5-3, dar nu a izbutit să încheie setul, australianca egalând la 5-5. Halep a făcut un nou break, iar apoi a încheiat conturile cu un ghem la zero pe propriul serviciu, 7-5.
Halep, pentru a patra oară în semifinale la Madrid,

Simona Halep, la Madrid

Setul secund a fost început excelent, cu 2-0, iar apoi şi-a păstrat avantajul, 3-1, 4-2, dar adversara de la antipozi a avut o tresărire de orgoliu şi a sancţionat câteva servicii mai slabe ale Simonei, egalând situaţia, 4-4. Barty a condus cu 5-4, Halep a egalat şi a făcut un nou break, terminând meciul cu un ghem ”alb”, 7-5, 7-5.
Simona Halep a avut 2 aşi şi o dublă greşeală, în timp ce adversara ei a realizat 5 aşi şi a comis 3 duble greşeli.
Halep a fost net mai bună la primul serviciu (87%-58% pus în teren, 75%-64% fructificat), iar Barty a avut o uşoară superioritate la al doilea (37%-50%).
Australianca a avut mai multe mingi direct câştigătoare (22-15), dar şi mai multe erori neforţate (37-21).
Simona Halep a interpretat foarte bine partitura tactică împotriva lui Ashleigh Barty, jucătoarea noastră deplasând-o pe cât posibil pe australiancă și jucând-o cât mai mult pe backhand.
Halep este în semifinale la Madrid (Premier Mandatory), acolo unde va da peste învingătoarea meciului dintre Naomi Osaka (liderul mondial) și Belinda Bencic.

În urma acestui succes, Simona și-a asigurat revenirea pe locul doi în clasamentul WTA, depășind-o pe Petra Kvitova.
Pentru calificarea în semifinale, Halep va primi 312.215 euro şi 390 de puncte WTA.