Simona Halep s-a calificat în turul al treilea la Miami!

0 366

Simona Halep (România, 3 WTA) a învins-o pe Caroline Garcia (Franța, 51 WTA), scor 3-6, 6-4, 6-0, și s-a calificat în turul al 3-lea al turneului de la Miami! Simona a dus astfel la 7-1 scorul întâlnirilor directe cu Garcia.

Simona a revenit fantastic, după ce a fost condusă cu un set la zero și 3-1, în al doilea set. Halep a solicitat intervenția în setul secund, după care a reușit să câștige, printr-un efort de voiță, primul meci pe care l-a disputat după 5 săptămâni de pauză. Totodată, eleva lui Darren Cahill a dus la 7-1 scorul întâlnirilor directe cu Garcia.

Halep a revenit spectaculos, atunci când era condusă cu 6-4 și 3-1 de Garcia! Românca și-a luat break-ul înapoi, începând să pună presiune tot mai mare pe adversară. Caroline a clacat în momentul în care a servit pentru a rămâne în set, iar Simona a egalat in extremis și a fost dezlănțuită total în actul decisiv și s-a impus cu 3-6, 6-4, 6-0, după o oră și 50 de minute.

În faza următoare, Halep se va duela cu Anastasija Sevastova (Letonia, 57 WTA).