După un timp destul de lung de pauză competiţională, Simona Halep s-a calificat aseară în optimile de finală de la turneul WTA de la Toronto, Rogers Cup. Ea a învins-o fără prea mari probleme pe Jelena Jankovic, în două seturi, arătând un tenis solid, fără greșeli și fără frică : 6-3 6-4, în fiecare set reușind câte un break și necedând vreodată propria servă. Setul doi a fost mai de luptă, dar diferența a fost făcută tot de un break reușit de Halep în al doilea game. A salvat la rândul său două puncte de  break în game-ul 4, pe care a reușit să îl câștige și să îi nege adversarei șansa de a reveni în meci. ,,Mă aşteptam la un meci dur, pentru că am jucat contra ei şi au fost meciuri lungi. Am jucat poate cel mai bun meci al meu azi. Multumesc publicului. A fost dificil să joc împotriva vântului, mai ales când primeam lovituri de topspin. Vreau să mulţumesc tuturor românilor care au venit să mă susţină. Sunt condiţii foarte bune la Toronto, aştept meciul următor, vreau să mă bucur de acest turneu„, a spus Halep după meci.

Halep o va întâlni în optimi pe Angelique Kerber (Germania)