Simona Halep, în turul trei la Cincinnati!

0 139

Simona a avut un meci întins pe durata a două zile, în turul 2 la Cincinnati, cu Ajla Tomljanovic, dar a reuşit să-l treacă cu brio. Liderul mondial s-a impus în trei seturi, cu 4-6, 6-3, 6-3, după un joc cu suişuri şi coborâşuri.
Meciul fusese interupt din cauza ploii, la scorul de 4-3 în ultimul set şi a continuat joi.
Practic, Halep a avut nevoie de doar 5 minute pentru a închide jocul din turul 2, aşa încât are timp de recuperare rapidă.
Aceasta, pentru că urmează meciul din turul 3, cu americanca Ashleigh Barty, vineri, în jurul orei 4:00, dacă nu plouă.

Partida dintre Halep și Barty ar fi a doua în decurs de doar câteva ore pentru liderul mondial. Românca a trecut printr-o situație similară și în urmă cu o săptămână, la turneul Rogers Cup, când a jucat în aceeași zi două partide: continuarea meciului cu Anastasia Pavlyuchenka (turul II) și confruntarea cu Venus Williams (optimi).
Simona Halep a întâlnit-o pe Barty săptămâna trecută, în semifinalele de la Rogers Cup, impunându-se cu 6-4, 6-1.

Detalii despre turneul de la Cincinnati
Competiția americană face parte din categoria „Premier 5”. Turneul este dotat cu premii totale în valoare de $2,874,299 și se dispută în perioada 13-19 august. Pe tabloul principal se află 64 de jucătoare, iar suprafața este hard.
La ediția de anul trecut, Simona Halep a ajuns până în finală, unde a fost învinsă de Garbine Muguruza, scor 1-6, 0-6.