Simona Halep este în turul doi la Australian Open; jucătoarei noastre i-a...

Simona Halep este în turul doi la Australian Open; jucătoarei noastre i-a recidivat însă accidentarea la gleznă!

0 291

Simona Halep a debutat cu o victorie la Australian Open, învingând-o, marți dimineața, pe reprezentanta gazdelor, Destanee Aiava (193 WTA). În primul set, partida a fost dificilă pentru Simona, jucătoarea noastră fiind surprinsă de tenacitatea masivei adversare, care a avut frecvent tărie în retururi și o forță remarcabilă. Dealfel, australianca a condus cu 5-3 în primul set, care s-a finalizat până la urmă cu victoria Simonei Halep, cu 7-6, după tie break.
În setul secund, Simona s-a accidentat la gleznă, fiind, se pare, o recidivă la mai vechea problemă. Jucătoarea noastră a strâns însă din dinți și a terminat victorioasă, după ce a defilat în actul secund, adversara ei pierzându-și aplombul…
Scor final : 7-6, 6-1, pentru Simona Halep, care face pasul mai departe, însă nu se știe în ce măsură accidentarea i-ar putea pune probleme mai departe…
In turul doi, pe Simona o asteapta deja Eugenie Bouchard.

Simona Halep, speriata de accidentarea de la glezna
„A fost destul de greu, ea a inceput bine meciul, dar am luptat sa revin si mi-am spus ca nu trebuie sa pierd niciun punct si sa cred ca pot castiga. Am facut tot ce am putut,  in setul secund am fost speriata un pic din cauza accidentarii, dar apoi am reusit sa deschid terenul mai bine. Sunt ingrijorata un pic, am mai avut multe accidentari inainte, o sa vad cum merge dupa recuperare, este foarte important un tratament, sa fac ceva si sa vad cum evolueaza”Simona Halep, intr-o interventie la Eurosport.

Inca doua romance in turul 2
O altă victorie importantă a obținut și Irina Begu, care a reuşit să se impună, scor 3-6, 6-4, 8-6, cu Makarova, după aproximativ trei ore de joc, şi s-a calificat în turul doi al turneului australian. La rândul ei, Sorana Cîrstea şi-a asigurat accesul în turul doi, după o revenire şi un set decisiv complicat în final, împotriva Zarinei Diyas.