Simona Halep este în finală la Roma, după un meci disputat, 6-3,...

Simona Halep este în finală la Roma, după un meci disputat, 6-3, 4-6, 6-4, cu Garbine Muguruza

0 106

Meci intens, disputat, cu spectatori în tribune, în semifinalele turneului de la Roma : Simona Halep – Garbine Muguruza… Simona a început mai bine și și-a adjudecat primul set cu destulă ușurință, 6-3. Setul secund a început în aceleași coordonate, numai că Simona a cam oprit motoarele, când conducea cu 3-1. A fost momentul în care jucătoarea din Spania a început să-și revină și să pună mai multe probleme Simonei. Finalul setului secund a aparținut Muguruzei, care a trimis meciul în prelungiri. Actul decisiv a debutat clar în favoarea jucătoarei noastre, care a profitat din plin și de greșelile adversarei, care dădea impresia că a început deconcentrată setul. Așa se face că Halep a ajuns rapid la…4-0 și 5-1 și se părea că nu va fi decât o chestiune de timp până la victorie. Numai că Muguruza s-a agățat de toate mingile, Simona a părut gâteva jocuri debusolată, fără reacție clară, astfel încât Muguruza s-a apropiat amenințător la 4-5! Cu un ultim efort de voință, Simona și-a valorificat serviciul în game-ul 10 al setului, închizând meciul după două ,,duble”ale Muguruzei. Scor final : 6-3, 4-6, 6-4 pentru Halep, care se califică pentru a treia oară în finală la Roma. Halep va juca finala împotriva învingătoarei dintre Marketa Vondrousova și Karolina Pliskova.

Mare surpriză în turneul masculin din capitala Italiei : Rafael Nadal (34 de ani), numărul 2 ATP, a fost eliminat de Diego Schwartzman (28 de ani, locul 15 ATP) în sferturile de finală ale turneului de la Roma, spaniolul fiind chiar unul dintre favoriții la câștigarea titlului.