Simona Halep – Cristina Bucșa 6-3, 7-5, în turul 1 la WTA...

Simona Halep – Cristina Bucșa 6-3, 7-5, în turul 1 la WTA Washington

0 284

Simona Halep a debutat cu o victorie mai clară decât arată scorul, 6-3, 7-5, cu Cristina Bucșa (Spania), la turneul de 250 de puncte de la Washington. Halep a avut ceva emoții în setul secund doar, când, deși a condus cu 5-2, n-a reușit să închidă setul și meciul, iar adversara a egalat la 5. Experiența și valoarea Simonei și-a spus însă cuvântul, astfel că jucătoarea noastră a terminat partida în prelungiri, fără alte complicații. Halep a dat cu racheta de pământ de câteva ori, dar a treia favorită a competiției și-a recăpătat concentrarea la timp, adjudecându-și victoria în minimum de seturi, după o oră și 21 de minute de joc. Bucșa, jucătoare născută în Republica Moldova, care care acum evoluează pentru Spania, a dat totul pe teren și a încheiat meciul cu zâmbetul pe buze, chiar dacă a pierdut.

În optimile de finală, Halep va da peste câștigătoarea partidei Madison Brengle (SUA, 61 WTA) – Anna Kalinskaya (Rusia, 71 WTA).