Simona Halep a triumfat la Praga, obținând al 21-lea său titlu

0 155

S-a încheiat turneul de la Praga, primul după o lungă pauză, la care a luat startul Simona Halep. În finală, Halep a învins-o pe Elise Mertens, cu 6-2, 7-5, câștigând 25 mii de dolari. Primul set a fost la discreția jucătoarei noastre, însă numai după 0-2, Simona revenind spectaculos și eficient, adjudecându-și șase game-uri la rând. În setul al doilea, adversara a dat totul, Simona a condus cu 4-2, însă meciul nu era terminat. Belgianca a revenit, a egalat la 4 și apoi s-a dus la 5-4. Simona a avut apoi a nouă revenire de top și a fost rândul ei să câștige trei game-uri consecutive, câștigând setul și meciul. Simona Halep are acum 4-1 în meciurile directe cu Mertens, pe care a mai învins-o în 2018 în turul al doilea la Madrid, cu 6-0, 6-3, în acelaşi an la Roland Garros, în optimi, cu 6-2, 6-1, şi anul acesta la Australian Open, în optimi, cu 6-4, 6-4. Singurul succes al belgiencei a venit în 2019, în finală la Doha, cu 3-6, 6-4, 6-3.

Este a treia finală la rând, adjudecată de Halep, după cele de la Wimbledon 2019 și Dubai 2020. Numărul 2 mondial și-a reconfirmat astfel cartea de vizită, câștigând nu numai o competiție, bani sau onoare, ci și moral, în vederea viitoarelor competiții. Rămâne de văzut dacă acestea se vor disputa și, mai ales, dacă Simona le va onora, ținând cont de situația epidemiologică de pe mapamond.

După victoria de la Praga, Halep a spus : ,,Mulțumesc tuturor, pentru organizarea acestui turneu, în condițiile știute. Sunt mulțumită de victorie, cu toate că am avut și momente mai slăbuțe. Am găsit soluții însă și am triumfat”.