Simona Halep a pierdut finala cu Kiki Bertens, de la Cincinnati, după...

Simona Halep a pierdut finala cu Kiki Bertens, de la Cincinnati, după o minge de meci cu scorul 6-2, 6-7, 2-6!

0 164

Doar un set a jucat Simona Halep în finala turneului de la Cincinnati! Primul set, în care și-a demonstrat calitățile, a fost de neoprit, a servit foarte bine și și-a ținut adversara la respect. Pe scurt, a amintit tuturor celor apropiați de memorabilul tur de forță din ultima paerioadă, în care a evoluat remarcabil, deși uneori a jucat, forțată de condițiile meteo, un meci în fiecare zi!
Concret, Simona Halep a câștigat primul set al finalei de la Cincinnati într-o jumătate de oră, cu un clar 6-2! Părea că nimic și nimeni nu-i poate sta în cale. Și totuși, ceva s-a schimbat în continuare. Poate oboseala acumulată în ultimele două săptămâni, poate căldura excesivă sau poate agresivitatea fantastică în joc a olandezei, au făcut ca jucătoarea noastră să slăbească presiunea asupra adversarei, care a prins curaj și a ajuns să conducă în al doilea set, cu 4-1.
Simona a revenit, a egalat, dar nu a fost suficient, pentru că adversara s-a ținut scai, astfel că setul a avut nevoie de tie break. Acolo, Simona a început foarte bine, a condus cu 2-0, dar adversara a întors scorul, Simona a revenit spectaculos și a avut chiar și o minge de meci! Până la urmă, Kiki a rezistat și a egalat la seturi, după 7-6.
În setul decisiv, Simona Halep a părut fără vlagă, stoarsă de puteri, astfel încât a ajuns victimă sigură, în timp ce olandeza, impulsionată și de perspectiva unei uluitoare victorii, a zburdat spre surpriza de proporții.
Scor final : 2-6, 7-6, 6-2 pentru Kiki Bertens, iar participarea Simonei la următorul turneu, cel de la New Hawen, este pusă sub semnul întrebării, din cauza oboselii!