Simona Halep a părăsit Turneul Campioanelor, eliminată de Karolina Pliskova

0 193

Turneul Campioanelor și-a stabilit, vineri, tabloul complet al semifinalelor: Karolina Pliskova – Ashleigh Barty și Elina Svitolina – Belinda Bencic. Ultimul meci care a contribuit la conturarea programului semifinalelor a fost cel dintre Simona Halep și Karolina Pliskova, încheiat după trei seturi și o oră și 45 de minute de joc. Primul set a fost o formalitate pentru jucătoarea din Cehia, care a profitat din plin de jocul modest al Simonei și s-a impus cu un sec 6-0. În setul secund însă, după intervenția antrenorului Darren Cahill, Halep și-a dat drumul la joc, a ridicat considerabil ștacheta și, după o demonstrație de forță și de voință, a egalat situația la seturi : 1-1. Al treilea set, decisiv, a început bine pentru Simona, care a condus cu 2-0. Au urmat însă momente slabe ale jucătoarei noastre, care s-a văzut egalată și apoi condusă : 3-2. Aspectul a continuat, astfel încât Pliskova s-a trezit cu 5-3, Halep a reușit să strângă scorul 4-5 și a intrat pe teren cu dorința de a egala. Din păcate, nu a reușit acest lucru, Pliskova, la rândul ei, a luptat din răsputeri și a încheiat setul și meciul ajutată și de fileu, de care s-a lovit mingea, înainte să ajungă în terenul Simonei, la ultima fază! Scor final : Halep – Pliskova 0-6, 6-2, 4-6 și jucătoarea din Cehia merge mai departe, în semifinale.