Simona Halep a părăsit Australian Open

0 163

Simona Halep a pierdut, cu 1-6, 6-4, 4-6, în fața americancei Serena Williams, cap de serie numărul 16, în optimile turneului de tenis Australian Open, primul de Mare Șlem al anului, care se desfășoară la Melbourne. Halep era principala favorită a întrecerii feminine și numărul 1 mondial, singura noastră jucătoare rămasă în întrecerea de simplu până la eșecul cu fosta lideră WTA, Serena Williams.Românca a avut o adversară dezlănţuită în primul set, când, practic, nu a contat. Din fericire, a reuşit să echilibreze balanţa în actul secund şi să trimită partida într-un set decisiv. Atuutrile jucătoarei noastre în acest set secund au fost raliurile exacte şi susţinute, loviturile puternice şi precise. Apoi, în setul decisiv, s-a mers ,,cap la cap” până la 3-3, după care Serena s-a desprins decisiv…
Cu această înfrângere, Simona Halep ar putea pierde şi şefia WTA. Petra Kvitova o poate depăşi mâine în clasament, dacă se va impune în meciul din sferturile de finală, cu Ashley Barty.

Antrenor pentru Simona?

În altă ordine de idei, Simona Halep a fost surprinsă la încălzirea de dinaintea meciului cu Serena Williams, alături de Thierry Van Cleemput, antrenor belgian care duminică şi-a încheiat colaborarea cu conaţionalul David Goffin (locul 22 în ierarhia masculină). La scurt timp, după terminarea meciului, jurnaliştii prezenţi la Melbourne au anunţat că Halep şi Van Cleemput vor începe o colaborare de probă, pe durata turneelor de la Doha (11-18 februarie) şi Dubai (18-25 februarie).