Simona Halep a fost eliminată în semifinale la Roma

0 499

Simona Halep a fost eliminată astăzi de Carla Suarez Navarro, în semifinalele turneului WTA de la Roma. După ce a câştigat primul set, Halep le-a pierdut pe următoarele două, meciul incheindu-se cu 6-2 3-6 5-7. Simona a comis multe greşeli, iar sugestiv în acest sens este game-ul 10 din setul decisive, la scorul de 5-4 pentru Halep. Pe serviciul jucătoarei din Spania, Simona a avut 30-0, însă a comis trei greşeli neforţate, trimiţând, de fiecare dată, retururi în fileu. Navarro s-a văzut astfel scăpată dint-un moment greu şi a sprintat spre victorie, al treilea match ball aducându-i succesul. Simona Halep este acum la mâna Mariei Şarapova: dacă rusoaica o învinge pe conaţionala sa, Daria Gavrilova, Simona va fi coborî pe locul 3 WTA, va fi cap de serie numărul trei la French Open şi s-ar putea întâlni cu Serena Williams în semifinalele turneului de la Paris