Sahtior Donetk paraseste Cupa UEFA

0 238

Sahtior Donetk echipa tehnicianului roman Mircea Lucescu, a cedat cu 2-3 dupa prelungiri in meciul jucat pe teren propriu cu formatia spaniola FC Sevilla si detinatoarea Cupei UEFA s-a calificat in sferturile de finala ale competitiei.

Dupa un 2-2 promitator in deplasare, Sahtior-ul lui Mircea Lucescu, Ciprian Marica si Razvan Rat a gafat din nou pe teren propriu, de aceasta data decisiv, si campioana Ucrainei nu a reusit sa razbune pe Steaua astfel ca FC Sevilla merge in sferturile de finala ale Cupei UEFA.
In cele doua reprize de departajare, Sevilla a parut mai proaspata decat formatia lui Mircea Lucescu iar spaniolii au reusit golul calificarii in minutul 105 prin Chevanton, atacantul uruguaian profitand de un marcaj larg al lui Cigrinski si o iesire neinspirata a portarului Sust.
Pentru ucrainieni au reusit sa marcheze Matuzalem in minutul 49 si Elano in minutul 84, in timp ce pentru spanioli au inscris Maresca in minutul 54, Palop in min. 94 si Chevanton in min. 105.