România, victorie muncită cu Slovenia, la mondialul de handbal : 31-28

0 443

Nu a fost deloc ușor pentru elevele antrenorului Ambros Martin, în disputa cu Slovenia, a doua de la Trier, din grupa Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania! Echipa Sloveniei, care în prima zi furnizase marea surpriză, după victoria cu Franța, a dat totul, pentru un nou succes de răsunet. De altfel, Slovenia a început foarte bine meciul și a condus ostilitățile și scorul în prima parte a partidei. Echipa României și-a reglat treptat ritmul, și-a intrat în piele, cum se pune și, beneficiind de aportul aruncărilor Cristinei Neagu, a refăcut terenul pierdut, egalând până la pauză : 14-14. Și repriza secundă a fost foarte echilibrată, până cu șase minute înainte de final, când, la scorul 26-26, jucătoarele noastre au avut câteva reușite de excepție în apărare şi în atac și au înclinat balanța scorului în favoarea lor : 31-28! Este al doilea succes al echipei noastre, pentru care au marcat : Neagu 11, Pintea 6, Buceschi 5, Elisei 4, Udriștoiu 4, Geiger 1. De remarcat evoluția bună dar și cele cinci goluri înscrise de Eliza Buceschi, handbalistă legitimată la Corona Brașov
În prima partidă din Germania, tricolorele au învins reprezentativa statului Paraguay, scor 29-17.
În următorul meci de la Campionatul Mondial, România va întâlni Spania (marţi, 5 decembrie, ora 21,30)