România va juca finala mică a Campionatului European; fără Cristina Neagu, reprezentativa...

România va juca finala mică a Campionatului European; fără Cristina Neagu, reprezentativa noastră a pierdut semifinala cu Rusia

0 151

Echipa națională de handbal a României a pierdut mult-așteptata semifinală cu Rusia, 28-22, și va juca finala mică a Campionatului European de handbal, din Franța Fără Cristina Neagu, accidentată grav în partida cu Ungaria, reprezentativa noastră a jucat de la egal la egal, doar o repriză cu campioana olimpică. România a început entuziast semifinala, conducând Rusia la diferență de două goluri pentru o bună perioadă de timp. Cu toate acestea, odată cu trecerea timpului, fetele noastre au fost copleșite de ritmul impus de rusoaice și de revenirea lor, astfel că România a încheiat prima jumătate de joc cu un punct sub adversare : 15-16. În a doua repriză, România n-a mai contat în joc, astfel că au cedat în fața rusoaicelor. La revenirea de la cabine, naționala României, antrenată de Ambros Martin a părut că și-a terminat benzina, în timp ce trupa lui Trefilov a arătat că este stăpână pe situație.
Europeanul de handbal nu s-a încheiat însă pentru fetele noastre, care vor avea șansa să joace în finala mică.
Pentru Romania au marcat : Ana Maria Drăguț – 4 goluri, Eliza Buceschi – 3, Gabriela Perianu – 3, Crina Pintea – 3, Cristina Florica – 2, Laura Chiper – 2, Cristina Laslo – 2, Valentina Ardean Elisei – 1, Bianca Bazaliu – 1, Iulia Dumanska – 1
,,Le-am spus fetelor că trebuie mai multă atenţie în defensivă, că ne trebuie mai multă încredere. Noi am făcut o treabă bună la început, dar nu ne-am descurcat individual, în duelurile 1 vs. 1. Nu am simţit bine spaţiile, nu am reuşit să le ţinem piept lui Sen şi Vyakhirevei. Ştiam cum joacă Rusia, cred că e greu să baţi Rusia când iei 20 de goluri, dar ne-am luptat, am jucat mai bine pe atac, unde am avut mai multă încredere. Ele au rupt meciul în debutul reprizei a doua, când au dat trei goluri. Când eşti cu un om în minus, apare şi acea cădere. Poate era altceva cu Neagu în teren, dar asta nu e o scuză, trebuie să jucăm şi fără ea. Fetele au arătat spirit, nimeni nu le poate reproşa nimic, trebuie să fim mulţumiţi de ele„, a declarat antrenorul reprezentativei noastre, Ambros Martin.

În cealaltă semifinală, Franța a dispus de Olanda, cu 27-21.

În finala mică, pentru medalia de bronz, Romania va juca duminică, de la ora 15:00, impotriva Olandei, iar Rusia și Franța își vor disputa titlul european.