România – Ungaria 2-1, la europenele de fotbal – tineret

0 281

Echipa naţională de fotbal-tineret a României a învins sâmbătă seara, la Campionatul European din Ungaria și Slovenia, reprezentativa similară a Ungariei, scor 2-1, cu goluri le înscrise de Măţan şi Paşcanu. Tricolorii mici au reuşit să învingă în cel de al doilea meci de la Campionatul European U21. În prima repriză cele două echipe au jucat pe contre, înregistrându-se ocazii importante la ambele porţi. Andrei Vlad a avut două intervenţii providenţiale la şuturile maghiarilor, respingând de fiecare dată in extremis de la vinclu. În minutul 42 maghiarii au rămas în 10 oameni, după ce Szoke a fost eliminat după al doilea cartonaş galben. Maghiarii au deschis scorul în minutul 56 prin Csonka, după ce, mai devreme, arbitrul partidei a refuzat un penalty României, în urma unui fault asupra lui Ciobanu

Replica tricolorilor dă rezultate în minutul 69, când Alexandru Măţan a driblat doi adversari şi a şutat la colţul lung, pentru 1-1. Golul victoriei i-a aparţinut lui Alex Paşcanu, care a marcat din careul mic, la capătul unui corner.

România a învins astfel cu 2-1, acumulând 4 puncte în clasamentul grupei. Pentru naționala lui Adi Mutu urmează meciul cu Germania, ultimul din faza grupelor

”Băieții au arătat spirit de luptă, asta definește această generație. Am reușit să întoarcem rezultatul, asta e de apreciat, fanii trebuie să fie mândri de acești băieți”, a declarat Adrian Mutu, la TVR.