România, start ratat în preliminariile Campionatului European : 1-2, în deplasare, cu...

România, start ratat în preliminariile Campionatului European : 1-2, în deplasare, cu Suedia

0 174

Au început preliminariile Campionatului European de fotbal, 2020. În grupa F, România a jucat în deplasare, cu Suedia, primul său meci în aceste preliminarii. Prima repriză a fost mediocră, elevii lui Cosmin Contra făcând numeroase greșeli, două dintre ele ducând la înscrierea unor goluri ale gazdelor, care s-au dovedit a fi decisive…Suedezii au înscris în min. 33 și 40, prin Quaisson și Claesson, iar la pauza s-a intrat cu un clar 2-0! La pauză, Cosmin Contra a mutat inspirat, introducându-l pe Keseru, în locul lui Mitriță. Acțiunile României capătă consistență, Ianis Hagi și Marin sunt insistenți, însă ocaziile mari aparțin tot nordicilor. Per ansamblu, meciul a fost abordat, din punct de vedere tactic, greșit, mai ales în prima parte, când echipa noastră nu a contat… În repriza a doua, tricolorii au jucat mai curajos, iar la ultima fază, tricolorii au cerut henţ în careul nordicilor, dar arbitrul a rămas impasibil…

Un debut nesatisfăcător de preliminarii europene, așa cum au fost destule în istoria echipei naționale de fotbal. De data aceasta, este un meci pierdut în fața unei contracandidate la locul secund în grupă, ceea ce nu este încurajator. Asta, pentru că Spania pare de neclintit, dar nici Norvegia nu este departe.

România: Tătărușanu – Cr. Manea, Săpunaru, Dr. Grigore, Bancu – T.Băluță (Ivan), R. Marin – Chipciu, N. Stanciu, Mitriță (Keșeru) – Pușcaș (I. Hagi).

Selecționer: Cosmin Contra

Suedia: Olsen- Lustig (Krafth), Helander, Granqvist, Augustinsson – Forsberg (Svensson), Larsson, Olsson, Claesson – Quaison (Isak), Berg

Selecționer: Janne Andersson

Tot în grupa noastră : Malta – Insulele Feroe 2-1

Următorul meci al României este programat în 26 martie, acasă, cu Insulele Feroe.