România s-a clasat pe locul 4 la Campionatul European de handbal feminin...

România s-a clasat pe locul 4 la Campionatul European de handbal feminin ; accidentarea Cristinei Neagu s-a dovedit decisivă!

0 181

Echipa României a pierdut finala mică a Campionatul European, 20-24 cu Olanda, astfel că a rămas în afara podiumului de premiere, clasaându-se pe locul 4, la ediția găzduită de Franța. Medalia de bronz cucerită la ediţia din 2010 rămâne vârful atins de România în istoria acestei competiţii. În istoria competiţiei, România a mai ajuns doar în alte două situaţii într-o astfel de postură, în 2000, chiar la turneul de casă, şi în 2010, în Danemarca. Atât România, cât şi Olanda au ajuns la ora meciului de „bronz” cu multe răni. Prima reprezentativă şi-a pierdut căpitanul, pe Cristina Neagu, accidentată grav în partida cu Ungaria. Acest lucru a avut un efect, nu doar în plan sportiv, lucru relevat clar, pentru că echipa nu a mai avut aceeași clarviziune și, mai ales, curaj, în atac. Asta, datorită lipsei unei jucătoare care arunca puternic, din orice poziție dar și a lipsei de curaj din partea coechipierelor, niciuna dintre ele nereușind să o suplinească…Cu alte cuvinte, jucătoarele noastre nu au reușit să treacă peste accidentarea liderei lor! Selecţionata Olandei, condusă de Helle Thomsen nu a avut de „suferit” la acelaşi nivel, dar nu au fost de neglijat nici absenţele din tabăra adversară, Martine Smeets şi Jessy Kramer, motiv pentru care batavele au fost cu o jucătoare mai puţin pe banca tehnică.

România a fost rănită şi la propriu şi la figurat, după cum a arătat prima repriză. Echipa a avut voinţă, dar nu şi putinţă. Pe fondul unui joc apatic şi lent în atac, a unei echipei care a arătat învinsă, Olanda a profitat şi s-a desprins pe tabela de marcaj. Nici batavele nu au jucat extraordinar, ba chiar au ratat trei din cele cinci contraatacuri, au comis şi alte greşeli, dar au reuşit totuşi să fructifice jumătate din ocaziile avute, motiv pentru care la cabine au plecat cu un avantaj destul de consistent, 15-8.
În partea secundă. România a intrat la fel de apatică, iar primul gol l-a marcat abia în minutul 36, prin Ardean, pe contraatac, când adversarele aveau deja un avantaj un avantaj de 8 goluri. Scorul le-a relaxat foarte mult pe batave, motiv pentru care au rezultat câteva minute de confuzie pe teren, cu multe greşeli. Extremele tricolore, Ardean şi Chiper, au început să fie mai vizibile, iar diferenţa s-a mai strâns 11-16, minutul 38. Motiv pentru Helle Thomsen să întrerupă jocul cu un time-out. Olanda a evitat o cădere abruptă, a readus cele mai importante jucătoare în teren, iar după alte cinci minute a reuşit să refacă diferenţa de 8 goluri, 20-12.
Într-un moment în care totul părea încheiat, România a reuşit să se ridice şi să salveze impresia artistică în finala mică. Denisa Dedu a început să apere fenomenal, a urcat la peste 40 la sută, au apărut şi golurile uşoare, astfel că tricolorele au căpătat aplomb cu Zamfirescu şi Ardean în prim-plan şi au aprins partida pe final. La scorul de 20-23, naţionala a ratat patru atacuri să revină şi mai mult pe tabelă, până la urmă a marcat Olanda şi a scăpat în învingătoare. Finalul partidei cu Olanda a arătat, parcă, o altă față a echipei noastre. Cu toate acestea, nu putem trece cu vederea evoluția echipei fără Cristina Neagu, semn că stăm, în continuare, într-o singură jucătoare de top…Este cam puțin, la fel cum este și campionatul nostru feminin de handbal, cu 1 sau 2 echipe mai răsărite…la fel de puțin…

Cristina Neagu a fost alături de coechipiere și le-a încurajat. Cu lacrimi în ochi, la finalul competiției, ea a spus : ,,Emoţiile şi sentimentele sunt extrem de diferite, de pe margine. Când eşti în teren nu te gândeşti prea mult la lucruri. Te gândeşti mai mult la handbal, încerci să găseşti soluţiile potrivite şi totul trece altfel. Mi-a fost greu, însă, din păcate, am suferit această accidentare. E foarte greu, pentru că îmi doream foarte mult să ajungem la Paris şi să joc meciurile din semifinale şi finala. Însă, din păcate, asta e viaţa, ăsta e sportul. Mergem mai departe. O să mă operez, o să mă recuperez şi o să revin, pentru că asta ştiu să fac cel mai bine, să revin din momentele grele. Am mai făcut-o şi o să o fac din nou

România : Dedu, Dumanska – portari; Udriştioiu, Geiger 2 goluri, Buceschi 2, Perianu 2, Laslo 2, Ardean Elisei 6, Pintea 1, Florică, Raţiu, Băcăoanu, Zamfirescu 2, Chiper 3, Dragut, Bazaliu. Antrenor: Ambros Martin