Romania pierde al patrulea meci consecutiv

0 230

Prima reprezentativa de fotbal a Romaniei, pregatita de Razvan Lucescu, a pierdut cu scorul de 2-0 (0-0), partida amicala jucata in deplasare in fata Turciei. Nationala nu a reusit sa inscrie la Istanbul si are patru infrangeri in ultimele 5 meciuri. Urmeaza un meci important pentru calificarea la EURO 2012, cu Albania. Lucescu este sigur ca echipa se va mobiliza.
Rezultatul acestui meci a fost viciat de arbitrul sarb Milorad Mazic, care a inventat un penalty in minutul, transformat de Emre (min. 82), dupa care Arda Turan a inchis tabela in minl. 86 printr-un sut extraordinar care l-a lasat pe Lobont fara nicio replica.
Turcia reuseste astfel a patra victorie in 23 de meciuri cu Romania, ultimul lor succes in fata echipei noastre datand din 1965.
In prima repriza, meciul a fost destul de disputat, echilibrat, fiecare echipa a cautat punctele slabe ale adversarei, dar ocaziile de poarta au fost destul de rare. Prima sansa notabila a apartinut lui Bilasco, in min. 15, dar lovitura sa de cap a fost respinsa de pe linia portii de Gokhan Gonul.
„Greseli mari de arbitraj. Este pacat de munca baietilor. Turcii au fost tehnici si valorosi. Ei au avut un plus de valoare in joc dar cred ca am reusit sa compensam prin asezare. Am avut contraatacuri periculoase. Cred ca ar fi fost just un rezultat de egalitate. A fost o greseala de arbitraj la primul gol, dar apoi am gresit la acel contraatac”, a spus Razvan Lucescu imediat dupa meci.