România a ratat calificarea la EURO 2020, după un rușinos 1-2 în...

România a ratat calificarea la EURO 2020, după un rușinos 1-2 în Islanda!

0 202

Naţionala României a ratat calificarea la EURO 2020, după ce a fost învinsă de echipa Islandei, cu 2-1 (2-0), în semifinalele barajului pentru EURO 2020, pe Stadionul Laugardalsvollur din Reykjavik. Este un nou EURO ratat, așa cum au fost multe în ultimele decenii.

Tricolorii au făcut o primă repriză slabă, au jucat mai bine după pauză, dar insuficient pentru a întoarce rezultatul şi a ratat şansa de a evolua la EURO 2020 pe teren propriu, la Bucureşti, unde vor avea loc patru meciuri ale turneului final de anul viitor. În repriza secundă, echipa noastră ar fi putut să beneficieze de încî un penalty, însă arbitrul nu a dorit să se consulte cu brigada VAR, lucru pe care îl făcuse la prima fază în care a dictat 11 m. Pentru echipa noastră.

Gylfi Sigurdsson (16, 34) au marcat ambele goluri ale nordicilor, în timp ce pentru tricolori a înscris Alexandru Maxim (63 – penalty).

Islanda continuă lupta pentru calificare şi va juca în finala play-off-ului cu Ungaria, la Budapesta, pe 12 noiembrie.

Au evoluat echipele:

Islanda: 1. Hannes Thor Halldorsson – 4. Gudlaugur Victor Palsson, 6. Ragnar Sigurdsson, 14. Kari Arnason (5. Sverrir Ingi Ingason, 86), 18. Hordur Bjorgvin Magnusson – 21. Arnor Ingvi Traustason, 17. Aron Einar Gunnarsson (căpitan), 8. Birkir Bjarnason, 7. Johann Berg Gudmundsson (16. Runar Mar Sigurjonsson, 83) – 10. Gylfi Sigurdsson, 11. Alfred Finnbogason (9. Kolbeinn Sigtorsson, 75)

Selecţioner: Erk Hamren

România: 12. Ciprian Tătăruşanu (căpitan) – 6. Cristian Manea, 5. Mihai Bălaşa, 15. Andrei Burcă, 22. Mario Camora – 23. Nicolae Stanciu (8. Alexandru Cicâldău, 87), 2. Alexandru Creţu, 10. Alexandru Maxim (13. Claudiu Keşeru, 80) – 17. Ciprian Deac (19. Gabriel Iancu, 46), 7. Denis Alibec (9. George Puşcaş, 46), 20. Alexandru Mitriţă (14. Ianis Hagi, 46)

Selecţioner: Mirel Rădoi

Pentru România urmează două meciuri din Liga Națiunilor, săptămâna viitoare, cu Norvegia, în deplasare și cu Austria, acasă.